Zpět: Úvod / Návštěvnický program

Čtení pod lavicí

Knihovna, která Vás povznese na duchu

 

Litomyšlský kostel Nalezení sv. Kříže je díky řádu piaristů odjakživa spjat se vzděláváním. V novodobé historii neslouží pouze jako svatostánek. Po rekonstrukci získal také funkci výstavní a koncertní síně a stal se vyhledávaným cílem turistů. Ne nadarmo se mu mezi litomyšlskými faráři říká "městský kostel". Ač je římskokatolický, setkávají se v něm všechny litomyšlské církve. Lidé věřící, bez vyznání, místní i turisté.

 

Hodnotu místa, které vybízí k poznávání, rozjímání a láká návštěvníky bez ohledu na vyznání, nádherně podtrhuje projekt Čtení pod lavicí. Ten do lavic, jež byly dříve naplněny modlitebními knížkami piaristů, přinesl knihy povznášející na duchu. Tituly krátké, co přečtete za jedno zastavení. Texty významných autorů, jež vyzývají k zamyšlení a pohladí na duši.

 

Najdete zde Starce a moře, Malého prince i Ezopa a jeho bajky. Navíc v nádherně ručně malovaných obalech, které napoví, o čem kniha vypráví. Na pokladně si lze vyzvednou záložku pro případ, že byste se chtěli k rozečtené knize vrátit. A pokud Vás náhodou políbí múza, můžete své literární dílo zaznamenat do připravených sešitů.

 

Projekt realizovali litomyšlští studenti Verča Filipi, Kuba Sadílek, Johča Pulgretová a Dominik Kalivoda za podpory programu SmartUp nadace O2.