Zpět: Úvod / Návštěvnický program

Chrám Nalezení sv. Kříže

Barokní památka s vyhlídkou na město

 

Barokní chrám Nalezení sv. Kříže byl vystavěn v letech 1714-1725 italským stavitele Giovannim Battistou Alliprandim. Po Alliprandiho smrti převzal dostavbu chrámu František Maxmilián Kaňka. Kostel ve své historii čtyřikrát vyhořel, po roce 1968 byl uzavřen a postupně chátral. V letech 2011-2015 prošla stavba kompletní rekonstrukcí. Kostel byl doslova navrácen do života. V chrámu vznikla nová expozice Andělé na návrší a krásná vyhlídka na město. Dnes je chrám nejenom duchovním místem rozjímání, ale i expozicí církevního umění a kulturní síní zároveň.

 

Prostor chrámu doplňují současné výtvarné instalace z dílny autorské dvojice Václav Cigler, Michal Motyčka.

 

Chrám je v otvírací době přístupný zdarma, zdarma lze také navštívit interaktivní rodinný program Vzhůru k andělům. Vstup na vyhlídku z mezivěží kostela je zpoplatněn 30,- Kč. Vstupné do expozice církevního umění ze sbírek královéhradcké diecéze Andělé na návrší je 60,- Kč, v rámci této expozice mají návštěvníci možnost vstoupit na ocelovou lávku pod klenbou kostela.

 

Při zvláštních příležitostech a nočních prohlídkách chrámu je možné obdivovat světelné sakrální instalace Václava Ciglera a Michala Motyčky Mensu a laserový Světelný Kříž.

Prohlídky lze objednat na tel. 727 878 444

 

Prostory chrámu si lze pronajmout za účelem pořádání kulturní akce nebo svatebního obřadu. V případě zájmu nás kontaktujte na 602 245 405