Pohled na Litomyšl. Náměstí a Zámecké návrší.

Pro pořádek: Základní informace

Určitě jste o Litomyšli už slyšeli. Ale víte přesně, v jakém okresu se nachází? Kolik má obyvatel? Nebo kdy o městě padla první písemná zmínka?

  • Pardubický kraj, okres Svitavy
  • 10 429 obyvatel (2019)
  • první písemná zmínka v roce 981 v Kosmově kronice
  • už 20 let na seznamu kulturního dědictví UNESCO
  • jen dvě hodiny cesty z Prahy

Mekka moderní architektury

V Litomyšli se historie snoubí s moderní architekturou doslova na každém kroku. Že si to neumíte představit? Podívejte se na reportáž přímo ze Zámeckého návrší. Téměř 150 nejvýznamnějších objektů z oblasti architektury a umění najdete v databázi Litomyšlského architektonického manuálu. Tam je pro vás rozplánovali rovnou do sedmi stezek, takže stačí stáhnout mapky a vyrazit! A pokud je architektura vaše láska, rozhodně nevynechejte na přelomu září a října návštěvu festivalu Archimyšl.
Objevujte architekturu v Litomyšli

Osm míst, která si zamilujete

Procházka Litomyšlí, to není jen renesanční zámek. Na návrší prozkoumáte památky, ve kterých to žije. Ochutnáte Chateau Litomyšl, projdete si zahrady, vyfotíte se na arkádách. A kam povedou vaše kroky dál? Připravili jsme pro vás seznam míst, která byste si rozhodně neměli nechat ujít!

Prohlídka Litomyšle s průvodcem

Poznávání nových míst na vlastní pěst? Nebo radši s průvodcem, aby vám neunikly žádné detaily? Vyberte si z prohlídek, které jsme pro vás přichystali nebo si vymyslete svoji vlastní. Program poskládáme tak, abyste si z prohlídky odnesli hlavně pořádný zážitek, ne seznam letopočtů. A až spolu objevíme návrší? Přesuneme se na prohlídku města!
Vybete si prohlídku

Město konferencí a svateb

V Litomyšli nezažijete jen parádní výlet plný překvapení. V překrásných historických
budovách na návrší pořádáme i svatby, firemní akce, koncerty nebo výstavy. Představte si,
jak posloucháte zajímavou přednášku na konferenci v zámecké jízdárně nebo říkáte “ano” v
klášterní zahradě. V největším konferenčním areálu v památce UNESCO v Čechách najdete ten
správný prostor pro vaši událost, který jí dodá mimořádnou atmosféru!
Uspořádejte akci u nás

Jsme kulturní a vzdělávací metropolí

Těžko se v Litomyšli projdete po náměstí, aniž byste narazili do poutače na koncert nebo výstavu. Pyšníme se tím, že se tu pořád něco děje. Litomyšl je od pradávna centrem kultury a vzdělanosti a tak si i teď zakládáme na tom, abychom pro vás pořádali zajímavé akce, kde se nejen něco dozvíte, ale hlavně se pobavíte! Na co se můžete těšit?

Smetanova Litomyšl

Největší hudební festival klasické hudby v Čechách. Smetanova Litomyšl u nás otevírá každé léto. Máte rádi operu, gala koncerty nebo jinou instrumentální či komorní hudbu? Tak to festival rozhodně nezmeškejte! Na pódiu se střídají čeští i světoví hudebníci a dirigenti. A vy všechen ten hudební ruch akce s několika desítkami tisíc návštěvníků můžete pozorovat třeba z pohodlí lehátka v zahradě se sklenkou bílého v ruce!

Kupte si vstupenky

Nevěsty před zámkem Litomyšl během svatebního veletrhu.

Svatební veletrh Litomyšl

Plánujete svatbu, oslavu, nebo důležitý den v životě vašich  blízkých? Přijďte si pro inspiraci. Vždy v druhé polovině ledna hostí Zámecké návrší veletrh určený nejen budoucím novomanželům. Čekají vás nejnovější trendy v oblasi dekorací, hostin a prostírání, stejně jako krájení svatebního dortu. Součástí akce je i přehlídka svatebního a společenského oblečení, ukázka kadeřnických kouzel a bohatá nabídka šperků, především svatebních prstýnků.

Přejít na web

Festival vzdělávání Nakopněte svoji školu

Festival vzdělávání, který vám dodá kupu inspirace! Řečníci a lektoři nejen z oblasti školství vám rozšíří obzory a vlijí potřebnou energii do žil. Na akci se potkáte s více jak dvěmi stovkami učitelů a ředitelů z celého Česka. Diskuze nad výbornou kávou a koláčem při coffee breaku určitě půjde lépe než po telefonu nebo e-mailu. Kromě přednášek a workshopů na vás čeká i tržiště vystavovatelů. A co je hlavní? V Litomyšli si odpočinete a načerpáte síly k tomu, abyste vaši školu posunuli zase o kus dál!

Nakopněte se

Martin Veselovský při rozhovoru na festivalu vzdělávání Nakopněte svoji školu v Litomyšli.
Otužilci v sudu před muzeem na lázních ducha v Litomyšli.

Lázně ducha

I když má Litomyšl výletníkům opravdu co nabídnout, pořád je tu neskutečný klid. Od roku  2012 se dokonce řadí mezi lázeňská města! Termální prameny tu sice nenajdete, ale zato u nás máte ideální podmínky k očistě ducha a úlevě od každodenních starostí. Zveme vás na každoroční otevření lázeňské sezóny, kdy město pořádně žije! Přijeďte si užít náměstí plné  lidí v dobových kostýmech nebo zvuk historických aut, co se prohání okolo.

Vstupte do lázní

Gastroslavnosti s M. D. Rettigovou

Máte v kuchyni na poličce slavnou Domácí kuchařku? Její autorka u nás v Litomyšli žila s manželem, který tu byl radním. Pořádala kurzy o vaření, domácích pracích i psaní. Na každoročních gastroslavnostech vás už sice nenaučíme, jak to doma co nejlépe vycídit, zato ale ochutnáte spoustu dobrého jídla a pití. Do Litomyšli se každý rok sjíždí experti z české gastro scény, aby vám ukázali ty nejnovější trendy. Buďte u toho!

Ochutnejte Litomyšl

Příprava broků při akci Gastroslavnosti M. D. Rettigové v Litomyšli.
Miroslav Šik na přednáší na akci Archimyšl v Litomyšli.

Archimyšl

Názvem akce jsme vám o jejím obsahu napověděli určitě dost. Litomyšl je mekkou novodobé české architektury a tak je pro nás Světový den architektury každý rok pořádný svátek! Po celém městě můžete během Archimyšli zajít na komentované prohlídky nebo posedět na besedách se známými architekty. Všechny stavby si navíc prohlédnete při příjemné procházce městem a po návrší.

Zjistit více

Litomyšl: město zážitků nejen pro děti

Litomyšl bude děti bavit! Historii tu poznají tak, jak se jim v lavicích nepoštěstí. A vsadíme se, že bludiště nebo škola rytířů a dvorních dam zabaví i vás!

Kde zabavíte děti

Chcete si užívat výlet plnými doušky, stejně jako vaši potomci. A my na to myslíme. Důležitou součástí plánování městských akcí i vytváření stálého programu je prostor pro společnou zábavu a sdílení napříč věkovým spektrem. Nejlépe zdarma, nebo za ceny přátelské rodinnému rozpočtu. První volbou je jednoznačně Litomyšlení, které vás bezplatně a zábavně provede po nejzajímavějších místech Zámeckého návrší.

5 top tipů

Děti si hrají v herně v Piaristickém kostele v Litomyšli.
Netradiční zážitek v podobě degustace vína na vyhlídce kostela v Litomyšli

Zažijte Litomyšl jinak

Že vás při plánování výletu ani nenapadne absolvovat dvouhodinovou suchou prohlídku? Hledáte zřejmě způsob jak zažít originalitu místa, nasát atmosféru a vyhnout se ostatním turistům. Máme pro vás řešení. Podle přání našich hostů jsme vytvořili několik originálních zážitků, které ve vás zanechají dojem na celý život.

Chci to zažít!

Kam za sportem v Litomyšli?

Že je třeba po všem tom poznávání historie a užívání si kultury protáhnout tělo? Vyberte si, kde si aktivně odpočinete:

Doprava a parkování

Podívejte se na tipy, kde zaparkovat

Kde vždycky najdete volné místo k parkování?  První zaručenou volbou je parkoviště  T.G. Masaryka odkud je pět minut do středu města. Jste odvážnější, nebo potřebujete bý v centru dění? Zaparkujte přímo na  Smetanově náměstí, v ulici Jiráskova vedoucí k zámku, nebo vedle Klášterních zahrad.

Podívat se na mapu

Zaparkované motorky v Litomyšli

Kde se ubytovat

Vyberte si z několika možností ubytování rovnou na návrší. Třeba hudební apartmán! Anebo vyzkoušejte náš byt se dvěma ložnicemi s krásným výhledem na Červenou věž. A když budete chtít bydlet blíž centru? V Litomyšli najdete příjemné hotely i ve městě.

Kde si dát něco dobrého

Nemusíte objevovat jen památky. Určitě stojí za to vyzkoušet i všechny nové chutě, které pobyt v Litomyšli nabízí. Sklenička Chateau Litomyšl, bonbón z místní pralinkárny nebo skvělá večeře v některé stylové restauraci? Nechte si chutnat!

Osobnosti Litomyšle

Bedřich Smetana

Bedřich Smetana

Nejslavnější rodák města. Geniální skladatel, který se proslavil po celém světě, v pozdním věku překonal závažnou nemoc a i jako hluchý dále komponoval. Osobnost která inspirovala vznik Národního festivalu Smetanova Litomyšl.

Giovanni Battista Alliprandi

Giovanni Battista Alliprandi

Jeden z nejvýznamějších českých vrcholně barokních architektů. Autor piaristického chrámu Nalezení sv. Kříže a budovy dnešního regionálního muzea. Blízky spolupracovník Matyáše Bernarda Brauna, kerý je pohřben v našem městě.

Alois Jirásek

Alois Jirásek

Jméno notoricky známé osobnosti českých literárních dějin. Jirásek měl Litomyšl opravdu rád, pobýval zde během svého života opakovaně a vznikla zde některá z jeho nejvýznamějších děl. Jeho stopu je ve městě cítit doteď.

Zdeněk Kopal

Zdeněk Kopal

Litomyšlský rodák, významný asronom a astrofyzik. Jeho nejdůležitější objevy se týkají dvojhvězd. Takovou podobu má i liomyšlský památník, který připomíná, že Zdeněk Kopal je považován za nejvýznamnějšího českého astronoma 20. století.

František Lašek

František Lašek

V pravdě renesanční osobnost, která vynikala téměř ve všem čemu se začala věnovat. Lékař, primář a později také purkmistr Lašek byl litomyšlany milovám, uznávám a ctěn. Za jeho působení Litomyšl zažila všestranný rozkvět, jeho práce však přesáhlo regionální městský charakter.

Josef Matička

Josef Matička

Solitér českého výtvarného umění jehož styl ovlivněný impresionismem, expresionismem a kubismem je jedinečný a originální. Malíř, který žil a zemřel v Litomyšli. Jeho díla lze vidět v obrazárně Městské galerie, kerá také původně nesla umělcovo jméno.

Marie Manrique de Lara y Mendoza

Marie Manrique de Lara y Mendoza

Lze říci, že této španělské dámě vděčí Litomyšl za zápis na seznam UNESCO. To pro ni totiž Vratislav II z Pernštejna nechal postavit renesanční zámek jako dar z lásky. Marie se mu za to odvděčila, byla totiž nejplodnější českou šlechtičnou, za svůj život porodila 21 dětí.

Božena Němcová

Božena Němcová

Snad není Čecha, který by neznal Babičku Boženy Němcové. I tato spisovatelka byla okouzlena městem Litomyšl a vracela se sem opakovaně. Ve městě se jí narodil syn Karel a ke konci svého života zde velmi intenzivně dohlížela na redigování a tisk vlastních děl.

Magdalena Dobromila Rettigová

Magdalena Dobromila Rettigová

Tato velká žena bývá často spojována  se svou Domácí kuchařkou. Národní obrozenkyně, která se věnovala výchově dívek, knihám, poezii a kulturnímu dění do svých osmnácti let neuměla česky! Tomu se naučila až po sňatku s vlastencem J. A. S. Rettigem, se kterým se pozdělji přestěhovala do Litomyšle.

Josef Váchal

Josef Váchal

Vyjímečná osobnost české výtvarné scény 20. století. Jeho styl je nezaměnitelný. V pestrých barvách se mísí křesťanská a východní mystika, společně s překrásnými výjevy krajin. Vácha  navštěvoval svého litomyšlského přítele Josefa Portmana. Díky tomu můžeme obdivovat jeho dílo v památníků nazvaném Portmoneum.

Olbram Zoubek

Olbram Zoubek

Autor posmrtné masky Jana Palacha nebo Památníku obětem komunismu na Petříně. Sochař, který miloval Litomyšl a svůj otisk nechal na mnoha místech ve městě. Jeho sochy zdobí nejen Klášterní zahrady. Více skrytá je jeho práce na sgrafitech litomšlského zámku, na jehož obnově a dopracování se podílel.

Historie

Litomyšlský zázrak - rozvoj po roce 89

Litomyšl bývá často skloňována v souvislosti se světovým dědictvím UNESCO, Václavem Havlem a řadou významných zahraničních osobností. Velkým přínosem pro město je především kontinuita ve vedení města, kde i přes změnu politických preferencí jednotlivých porevolučních starostů každý dokázal navázat a rozvinout práci svého předchůdce.

Zobrazit celý příběh

Ocelová lávka v Chrámu Nalezení sv. Kříže v Litomyšli.

Odebírejte novinky z návrší

Vyplňte svůj e-mail a my se postaráme, abyste o chystaných akcích, výstavách, koncertech nebo festivalech věděli jako první.

Sledujte nás na sítích!

Spravujeme sice historické památky, ale zprávy nepíšeme brkem u svíček. To nejzajímavější pro vás ťukáme do statusů a sdílíme online. Mrkněte!


SOUHLAS SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ PRO MARKETINGOVÉ ÚČELY Subjekt údajů uděluje organizaci Zámecké návrší p. o., se sídlem Jiráskova 133, Litomyšl PSČ 570 01, IČO: 712 94 058, zapsané Krajským soudem v Hradci Králové, spisová značka Pr 1251, emailový kontakt: info@zamecke-navrsi.cz (dále jen „Správce”), souhlas se zpracováním svých osobních údajů, a to za níže uvedených podmínek: 1. Osobní údaje a citlivé osobní údaje, které budou zpracovány: - Titul, jméno a příjmení, emailová adresa, telefonický kontakt. 2. Účelem zpracování osobních údajů je přímý marketing, přičemž tento účel zahrnuje zejména: - zasílání vybraných obchodních sdělení s nabídkou služeb správce, a to všemi prostředky včetně užití elektronických prostředků komunikace ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti (v platném znění); - zasílání pozvánek na odborné semináře, školení, veletrhy nebo veřejné akce, - zasílání neadresných obchodních sdělení, - provádění průzkumu a vyhodnocení trhu, - zařazení do marketingové databáze pro profilování a přímý marketing, - provádění segmentace (profilování) za účelem cílení marketingu dle konkrétních potřeb subjektu, například volby obchodních sdělení s ohledem na účast na aktivitách správce, zjištěné preference, věk a další informace zjištěné od subjektu. Uvedený souhlas subjekt údajů uděluje dobrovolně a s vědomím, že takto poskytnutý souhlas se zpracováním osobních údajů může kdykoliv odvolat, a to buďto písemným sdělením nebo prostřednictvím webových stránek Zámeckého návrší p. o. (Odběr výše uvedených informací je možné kdykoliv zrušit kliknutím na příslušný odkaz v patičce zprávy, nebo zasláním žádosti na adresu info@zamecke-navrsi.cz). 3. Doba zpracování osobních údajů je 2 roky od udělení souhlasu, případně do odvolání Vašeho souhlasu. Obchodní sdělení elektronickými prostředky jsou zasílány, jen pokud nedojte z Vaší strany k jejich odmítnutí. Osobní údaje nemohou být poskytnuty následujícím třetím osobám. Správce je oprávněn použít osobní údaje pouze v souladu s výše uvedeným účelem. Výše uvedený Správce je dále oprávněn poskytnout osobní údaje pouze subjektům spolupracujícím se správcem na dosažení primárního účelu, pro který je udělen tento souhlas. S takovými subjekty se Správce zavazuje uzavřít smlouvu obsahující stejné podmínky pro zpracování mých osobních údajů. Zpracování bude probíhat v souladu s příslušnými právními normami o ochraně osobních údajů, zejména s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) a adaptačního zákona, z. č. 110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů, v platném znění. Subjekt údajů prohlašuje, že byl Správcem řádně poučen o zpracování a ochraně osobních údajů, že výše uvedené osobní údaje jsou přesné a pravdivé a jsou Správci poskytovány dobrovolně. Subjekt údajů dále prohlašuje, že si je vědom všech svých práv podle GDPR: - být na požádání informován o tom, jaké osobní údaje o jeho osobě Zámecké návrší p. o. zpracovává, pro jaký účel, o povaze případného automatizovaného zpracování a o příjemcích údajů (článek 15 GDPR); - ¬v případě, že subjekt údajů zjistí nebo se domnívá, že Zámecké návrší p. o. provádí zpracování osobních údajů, které je v rozporu s ochranou jeho soukromého a osobního života nebo v rozporu s GDPR, zejména jsou-li osobní údaje nepřesné s ohledem na účel jejich zpracování, požádat Zámecké návrší p. o. o vysvětlení a/nebo požadovat odstranění takto vzniklého stavu, zejména se může jednat o opravu (článek 16 GDPR) nebo výmaz (článek 17 GDPR), popřípadě omezení zpracování osobních údajů (článek 18 GDPR), případně podat stížnost u dozorového orgánu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů; - v případě, že subjekt údajů má zájem přenést své údaje jinému správci, získat od Zámeckého návrší p. o. osobní údaje, jejichž zpracování je provedeno automatizovanými prostředky, a předat je jinému správci osobních údajů (článek 20 GDPR); - vznést námitku proti zpracování osobních údajů pro účely přímého marketingu; pokud námitku vznese, nebudou už údaje pro tyto účely zpracovávány (článek 21 GDPR). Subjekt údajů si je vědom, že poskytnutí souhlasu se zpracováním Údajů pro účely uvedené v bodě 2 tohoto dokumentu je dobrovolné a není podmínkou uzavření smluvního vztahu s organizací Zámecké návrší p. o. Subjekt údajů rovněž může kontaktovat pověřence pro ochranu osobních údajů Zámeckého návrší p. o. Ing. Klára Hudečková, a to elektronicky na adresu poverenec@litomysl.cz, nebo písemně na adresu: Bří Šťastných 1000, 570 01 Litomyšl.