Zpět: Úvod / Návštěvnický program

Zámek Litomyšl

Renesanční perla Východních Čech

 

Litomyšlský zámek je hlavní dominantou Zámeckého návrší i celého města a jednou z nejvýznamnějších památek renesance u nás. Jeho jedinečnost potvrdil zápis na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1999, ale i prohlášení Národní kulturní památkou již v roce 1962.

 

Vystavěn byl Vratislavem z Pernštejna v letech 1568-1581. Dalšími majiteli se postupně stali Trattmansdorffové, Waldstein – Wartenbergové a Thurn – Taxisové. Zámek se pyšní zejména svou unikátní sgrafitovou výzdobou. Jeho zdi zdobí 8000 psaníček s originálními motivy a vzácný soubor sgrafit figurálních, která se v 70. letech dočkala kompletní rekonstrukce. K devízám zámku patří také klasicistní zámecké divadélko s dochovaným souborem jevištních dekorací od Josefa Platzera. Na světě najdete pouze tři další původní divadélka tohoto typu.

 

Zámek Litomyšl nabízí 2 prohlídkové okruhy. Základní prohlídkovou trasu představuje to nejzajímavější ze zámku – unikátní zámecké divadlo, figurální sgrafita a reprezentační sály. Prodloužený prohlídkový okruh je navíc rozšířen o návštěvu hostinských pokojů a zámecké kaple. V budově zámku můžete dále navštívit také mimořádnou expozici historických klavírů Národního muzea, Městskou obrazárnu ve 3. patře zámku a expozici soch Olbrama Zoubka v Zámeckém sklepení.