Přemýšlíte, kam na výlet? Užijte si gastrovíkend v Litomyšli
Natálie Fausová

Autor článku: Natálie Fausová

Ať už plánujete romantickou cestu ve dvou, výlet s dětmi, coworkingový pobyt nebo se s partou přátel chystáte za uměním, malebná Litomyšl pro vás bude tou správnou volbou. Poznejte krásy historického centra plného kultury, zábavy a gastronomických zážitků. Rádi vás přivítáme v našem ubytování na Zámeckém návrší, kde si pořádně odpočinete a načerpáte síly na další den. Prostory Návrší jsou unikátní kombinací historie, komfortu a stylového designu. Velkou výhodou je také lokace přímo v centru města.

Gastro tipy pro každého

Patříte mezi gurmány, co na cestách ze všeho nejraději objevují nové podniky a ochutnávají místní speciality? Litomyšl pro vás bude ráj na zemi. Abychom vám usnadnili výběr, připravili jsme průvodce těmi nejlepšími místy, které v Litomyšli a jejím okolí najdete. Ve kterém podniku gastrovíkend odstartujete? 

Kam na snídani

Klidné ráno zakončené výbornou snídaní v kavárně Dvorek, nezní to skvěle? Dvorek je výsledkem práce sourozenců Škeříkových, kteří v Litomyšli úspěšně vedou i sesterský podnik Kafemysl a jsou to jedním slovem srdcaři. Dvorek nabízí výtečné domácí chleby, pomazánky, domácí plundrové croissanty, koláče a spoustu dalších dobrot. Kromě jídla a prvotřídně připravené kávy vás toto místo nadchne svou hřejivou atmosférou a do posledního detailu vyladěným interiérem. To, že je Dvorek tím pravým podnikem pro vaši snídani, mimo jiné potvrdil i Lukáš Hejlík, který jej zařadil do své Gastromapy

Další kavárnou, kde si na snídani jistě pochutnáte, je BOBO café. Jde o krásné místo s výhledem do zeleně a možností venkovního posezení. Rodiny s dětmi potěší, že se nachází v blízkosti dětského hřiště u řeky Loučné. U snídaně tak budete moci poslouchat nejen šťastně pobíhající děti, ale i uklidňující šumění vody. A tomu říkáme balanc! V BOBO café si pochutnáte na skvělé kávě, domácích dortech, ale i toastech.  

Kam na oběd nebo večeři

Rozhodnete-li se pokračovat po stopách Gastromapy Lukáše Hejlíka, budete mít v rámci hlavních chodů na výběr z Havran Café Steak Bar, restaurace U Kolji a Bohém Restaurant. V Havran Café Steak Bar si pochutnáte především na steacích a sushi. Za teplého počasí navíc oceníte terasu s upravenou zahrádkou, na které se obědvá a večeří jedna báseň. Zajímavým podnikem je i restaurace U Kolji, kde vám připraví speciality (nejen) ukrajinské kuchyně. Vyzkoušet můžete nejen tradiční boršč, pelmeně a varenyky, ale i moderní gastronomii v popředí s rybami, telecím masem nebo třeba bažantem.

V neposlední řadě za návštěvu stojí Bohém Restaurant, která se nachází v Hotelu Aplaus. Usadit se budete moci v salonku, café-baru Muuza nebo na venkovní terase s výhledem na Klášterní zahrady. Ptáte se, čím je tento podnik speciální? Bohém Restaurant návštěvníkům nabízí služby nejvyšší kvality ve velice stylovém a elegantním prostředí. Dokáže poskytnout jak prostory s formální, tak i neformální atmosférou, což z podniku dělá perfektní volbu nejen na oběd a večeři, ale i společenská setkání u vína či svatební hostiny. 

Další skvělou volbou na oběd či večeři je restaurace Veselka, která se specializuje na českou kuchyni. V areálu se kromě restaurace nachází jeden z nejmenších pivovarů v Pardubickém kraji, kde můžete ochutnat výbornou Bedřichovu jedenáctku, dvanáctku či speciál dle aktuální nabídky. Veškeré nabízené druhy piva se navíc pyšní přízviskem „made in Litomyšl”. Chtěli byste si zkusit uvařit vlastní pivo? Domluvte se předem s panem sládkem.

Chcete někam na polední menu? Vsaďte na restauraci Rettigovka. Jde o sociální podnik, ve kterém se snaží realizovat a integrovat hendikepovaní lidé. Odkazuje na M. D. Rettigovou, litomyšlskou rodačku a proslulou kuchařku. Očekávat zde můžete českou kuchyni, poctivé suroviny a porce. 

Rychlé občerstvení

Rádi byste si na něčem pochutnali, ale nechcete chodit z restaurace do restaurace? Vydejte se na náměstí, kde naproti radniční věži narazíte na vyhlášený stánek Beef Burger! Na své si zde přijdou především milovníci burgerů z čerstvých a kvalitních surovin. Na výběr budete mít jak z klasického burgeru s masem, tak i zajímavých alternativ bez masa, se sýrem či s žampiony. Ačkoli je stánek bez posezení, příjemných míst, kde si své jídlo budete moci vychutnat, je v okolí spoustu. Nejbližší lavičky naleznete v podloubí, o poznání více vám ale doporučujeme projít se na nedaleké Toulovcovo náměstí nebo k řece na Vodní Valy. Beef Burger je dalším místem, které právem patří do Gastromapy L. H.

Americký žlutý autobus v Litomyšli? Možná se budete divit, ale i to je možné. Nachuť Food Truck je originální bistro v americkém školním autobusu, které byste v Litomyšli rozhodně neměli minout. Celý projekt vedou dva kamarádi, kteří spojili dohromady svou lásku k jídlu, cestování a práci s lidmi. Autobus zpravidla parkuje v parku u Smetanova domu, také se ale může pohybovat městem. Proto se raději v době vaší návštěvy o aktuálním umístění přesvědčte na jejich Facebooku. Stálicí Nachuť Food Trucku jsou výtečné burgery, hotdogy, domácí hranolky, sezónní sladké speciality a nápoje. Pokud budete mít štěstí, narazíte před stánkem také na gril, na který majitelé čas od času hodí žebírka, sýr nebo třeba pstruha. Velkým bonusem je, že se zde nají nejen milovníci masa, ale i vegetariáni či vegani. 

Litomyšlské speciality

Toužíte-li ochutnat něco speciálního, stavte se na delikátní maso z Prodeje ze statku. Tento podnik můžete navštívit každý pátek od 13 do 18 hodin a věřte, že to bude stát za to. Sám Lukáš Hejlík jej ve svém reportu popsal slovy „nejdokonalejší farmářská prodejna, kterou jsme kdy navštívili”. Prodej ze statku je rodinná farma, která si zakládá na etickém zacházení se zvířaty, laskavém přístupu a vysoké kvalitě. Jejich vlastní produkci masa a další potraviny od vybraných prodejců můžete zakoupit pouze pár kilometrů od Litomyšle v malebné obci Sloupnice

Zbožňujete sýry všech druhů? Navštivte litomyšlskou Sýrárnu, která se nachází kousek od náměstí vedle pošty. Na první pohled malý obchůdek vám nabídne holandské sýry, zákusky z pravé smetany bez jakýchkoli chemických přísad a různé druhy kvalitního vína.
Když už jsme u vína, nelze opomenout vinotéku Zámecké sklepení, do které se můžete stavit na různé druhy degustací, nebo si zakoupit lahvové či sudové víno dle nabídky. Vinotéka je samoobslužná a otevřená pouze přes den. Součástí Zámeckého sklepení je také expozice soch Olbrama Zoubka a Srdce pro Václava Havla

Další vyhlášenou litomyšlskou specialitou jsou pralinky z Chocco café. Vybrat si budete moci z nejrůznějších příchutí a náplní pralinek, ale i jiných dezertů. Pralinky mohou být také perfektním dárkem z Litomyšle. Svým blízkým můžete z cest přivézt například čokoládové CD Bedřicha Smetany, nebo krabičku plnou pralinek dle vlastního výběru.

Tipy pro vegetariány a vegany

Preferujete rostlinnou stravu a nevíte, kam se za ní v Litomyšli vydat? V pracovní dny si na obědové menu zajděte do jídelny Oáza zdraví, která nabízí nejen veganské a vegetariánské, ale i bezlepkové pokrmy. Součástí Oázy zdraví je kromě jídelny i prodejna základních rostlinných potravin. Velkou výhodou podniku je přátelská cena. Během pracovního týdne si na zdravém rostlinném pokrmu pochutnáte i v bistru Bowlito. Buď si zde vyberete bowl nebo burrito z kombinací vytvořených šéfkuchařem, nebo si lze pokrmy v rámci nabídky ingrediencí namíchat podle sebe. Bowlito má oproti Oáze zdraví otevřeno až do 18 hodin, a tak je vhodné nejen na oběd, ale i večeři.

Kam na kávu či zákusek

Vrátíme-li se k výše zmíněné Gastromapě Lukáše Hejlíka, zjistíme, že kávě, domácím dortíkům a dalším sezonním specialitám v Litomyšli dominuje Kafemysl. První počin Jana Škeříka, baristy roku 2017, který brzy získal velkou oblibu a podporu nejen u místních, ale i cizokrajných návštěvníků. Stejně jako u sesterské kavárny Dvorek můžete počítat se stylovým interiérem – tentokrát v hlavní roli s ručně vyráběnými obklady Tileme ze Slovenska. V Kafemysl se vždy vystavuje jeden z obrazů litomyšlského malíře Kamila Kopeckého, který je zároveň k prodeji. Posedět zde můžete jak uvnitř, tak i na zahrádce v podloubí. 

Dalším místem, kde si na kávě i zákuscích zaručeně pochutnáte, je již vzpomenuté Chocco café, které najdete na Smetanově náměstí. Vyhlášenou pochutinou této kavárny a pralinkárny je tzv. povidloň. Kromě rozmanité nabídky dezertů a pralinek vás na tomto místě potěší unikátní interiér, který se vyjímá trámovým malovaným stropem. V Chocco café si zakoupené dobroty můžete vychutnat nejen uvnitř a v podloubí, ale i na terase se slunečníky. Obdobně příjemné posezení a výtečné domácí dorty nabízí BOBO café, jež jsme blíže charakterizovali v kontextu tipů na snídani.

Už jste někdy ochutnali kombinaci zmrzliny a waffle? Ikonickou zmrzlinu ve waffli si můžete dopřát v Mariánské ulici, která je známá pro tzv. máchadlo, což je historický prvek s tekoucí vodou, který v minulosti sloužil k máchání prádla. Ačkoli je Zmrzlina u Fiška malinký podnik, fantazii se v něm meze nekladou. Své „BubbleWaffle” můžete doplnit lentilkami, trubičkami, posypy, toppingy a dalšími sladkými doplňky. Využít můžete také přilehlého posezení na zahradních lehátkách, nebo s pochutinou rozjímat v sousední zahrádce 1ar(t)

Kam na drink

Plánujete se projít večerní Litomyšlí a trasu zakončit dobrým vínem? Stavte se do vinotéky U Mydláře, která nabízí prvotřídní vína z celé řady moravských vinařství. Zatímco v zimě se zde můžete ohřát u krbu, v létě si víno vychutnáte na venkovní zahrádce uprostřed zeleně.
Rádi byste kromě vína i osvěžující koktejl? Café Bar Muuza, jenž se nachází v přední části hotelu Aplaus, bude tou správnou volbou. Nalákat vás mohou nejen skvělá česká i zahraniční vína, ale i míchané nápoje a především příjemná atmosféra. Pokud budete mít chuť na „jedno orosené”, vydejte se do výše zmíněného minipivovaru Veselka. Dalším místem, kam stojí za to zavítat na pivo, víno či drink, je hospůdka Na Sklípku, která disponuje hezkým dvorkem a letním posezením v krásné ulici Josefa Váchala, nebo Bar Galerie Garáž.

Kde se v Litomyšli ubytovat

Už jste někdy bydleli v památce UNESCO, nebo se probouzeli s výhledem na nádvoří? Prohlédněte si jednotlivé druhy ubytování u nás na Zámeckém návrší a zažijte něco speciálního. V rámci našeho areálu si můžete vybrat z ubytování v hotelu, hostelu, klasickém apartmánu nebo low-cost podkrovních pokojích. 

V domáckém hotelu Zámecký pivovar se můžete ubytovat v jednolůžkovém, dvoulůžkovém nebo třílůžkovém pokoji. K dispozici je také bezbariérové ubytování. Místnosti jsou vyladěné přírodními materiály a působí proto velice útulně. Alternativou je prostorný apartmán Unesco, ve kterém se pohodlně ubytuje až 6 osob. Budete cestovat s dětmi, partou přátel, nebo sháníte vhodné místo pro firemní workshop? S apartmánem Unesco neuděláte krok vedle.

Pokud sháníte cenově dostupné ubytování a zároveň si potrpíte na klid a soukromí, bude pro vás ideální volbou hostel Zámecký pivovar. Ubytování v hostelu Zámecký pivovar představuje skvělý kompromis mezi cenou a poskytnutými službami. Dalším typem noclehu, který nabízíme, je ubytování s výstižným názvem Za Hubičku. Ubytování Za Hubičku bude jasnou volbou pro skupinu mladistvých nebo početnou rodinu. Zajímavostí je, že se nachází na stejné adrese jako rodný byt Bedřicha Smetany. Zajímá vás, jaké další formy noclehu poskytujeme? Přečtěte si o ubytování v Litomyšli více.

Stále si s plánováním výletu nevíte rady?

Máte-li jakékoli doplňující otázky (nejen) na téma gastrovíkendu, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám poradíme prostřednictvím naší emailové adresy info@zamecke-navrsi.cz nebo telefonních čísel, které naleznete na našich stránkách. Spoustu užitečných informací o plánování výletu do Litomyšle si můžete přečíst v sekci „Výletím” nebo v blogovém článku o finančně dostupných zážitcích. Aktivní jsme také na sociálních sítích – Facebooku i Instagramu. Pokud byste potřebovali pomoct přímo na místě, navštivte zámecké informační centrum, od kterého můžete kromě tipů, suvenýrů a map očekávat i výbornou kávu a dětský koutek.

Mohlo by vás zajímat

Letní prohlídky v Litomyšli

Letní prohlídky v Litomyšli

Léto je tady! Festival Smetanova Litomyšl a jeho bohatý doprovodný program jsou v plném proudu, otevřena je zbrusu nová expozice Rodného bytu Bedřicha Smetany a návštěvníky vítá také zámecký pivovar a chrám Nalezení sv. Kříže. Umělecká díla a kulturní zážitky číhají na každém kroku ;)

 

Přečíst celý článek
David Zandler

Autor článku: David Zandler

Shakespeare v Litomyšli

Shakespeare v Litomyšli

První ročník divadelního festivalu Shakespeare v Litomyšli se uskuteční na open-air scéně zámeckého nádvoří. Program zahájí slavnostní koncert ZUŠ OPEN, pokračovat bude autogramiádou prof. Martina Hilského a vyvrcholí inscenací dramatu Hamlet s Jaroslavem Pleslem, Veronikou Khek Kubařovou nebo Hynkem Čermákem. 

 

Přečíst celý článek
David Zandler

Autor článku: David Zandler

Máte dotaz? Zeptejte se nás. Vyplňte níže uvedený formulář a my to zařídíme.


SOUHLAS SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ PRO MARKETINGOVÉ ÚČELY Subjekt údajů uděluje organizaci Zámecké návrší p. o., se sídlem Jiráskova 133, Litomyšl PSČ 570 01, IČO: 712 94 058, zapsané Krajským soudem v Hradci Králové, spisová značka Pr 1251, emailový kontakt: info@zamecke-navrsi.cz (dále jen „Správce”), souhlas se zpracováním svých osobních údajů, a to za níže uvedených podmínek: 1. Osobní údaje a citlivé osobní údaje, které budou zpracovány: - Titul, jméno a příjmení, emailová adresa, telefonický kontakt. 2. Účelem zpracování osobních údajů je přímý marketing, přičemž tento účel zahrnuje zejména: - zasílání vybraných obchodních sdělení s nabídkou služeb správce, a to všemi prostředky včetně užití elektronických prostředků komunikace ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti (v platném znění); - zasílání pozvánek na odborné semináře, školení, veletrhy nebo veřejné akce, - zasílání neadresných obchodních sdělení, - provádění průzkumu a vyhodnocení trhu, - zařazení do marketingové databáze pro profilování a přímý marketing, - provádění segmentace (profilování) za účelem cílení marketingu dle konkrétních potřeb subjektu, například volby obchodních sdělení s ohledem na účast na aktivitách správce, zjištěné preference, věk a další informace zjištěné od subjektu. Uvedený souhlas subjekt údajů uděluje dobrovolně a s vědomím, že takto poskytnutý souhlas se zpracováním osobních údajů může kdykoliv odvolat, a to buďto písemným sdělením nebo prostřednictvím webových stránek Zámeckého návrší p. o. (Odběr výše uvedených informací je možné kdykoliv zrušit kliknutím na příslušný odkaz v patičce zprávy, nebo zasláním žádosti na adresu info@zamecke-navrsi.cz). 3. Doba zpracování osobních údajů je 2 roky od udělení souhlasu, případně do odvolání Vašeho souhlasu. Obchodní sdělení elektronickými prostředky jsou zasílány, jen pokud nedojte z Vaší strany k jejich odmítnutí. Osobní údaje nemohou být poskytnuty následujícím třetím osobám. Správce je oprávněn použít osobní údaje pouze v souladu s výše uvedeným účelem. Výše uvedený Správce je dále oprávněn poskytnout osobní údaje pouze subjektům spolupracujícím se správcem na dosažení primárního účelu, pro který je udělen tento souhlas. S takovými subjekty se Správce zavazuje uzavřít smlouvu obsahující stejné podmínky pro zpracování mých osobních údajů. Zpracování bude probíhat v souladu s příslušnými právními normami o ochraně osobních údajů, zejména s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) a adaptačního zákona, z. č. 110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů, v platném znění. Subjekt údajů prohlašuje, že byl Správcem řádně poučen o zpracování a ochraně osobních údajů, že výše uvedené osobní údaje jsou přesné a pravdivé a jsou Správci poskytovány dobrovolně. Subjekt údajů dále prohlašuje, že si je vědom všech svých práv podle GDPR: - být na požádání informován o tom, jaké osobní údaje o jeho osobě Zámecké návrší p. o. zpracovává, pro jaký účel, o povaze případného automatizovaného zpracování a o příjemcích údajů (článek 15 GDPR); - ¬v případě, že subjekt údajů zjistí nebo se domnívá, že Zámecké návrší p. o. provádí zpracování osobních údajů, které je v rozporu s ochranou jeho soukromého a osobního života nebo v rozporu s GDPR, zejména jsou-li osobní údaje nepřesné s ohledem na účel jejich zpracování, požádat Zámecké návrší p. o. o vysvětlení a/nebo požadovat odstranění takto vzniklého stavu, zejména se může jednat o opravu (článek 16 GDPR) nebo výmaz (článek 17 GDPR), popřípadě omezení zpracování osobních údajů (článek 18 GDPR), případně podat stížnost u dozorového orgánu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů; - v případě, že subjekt údajů má zájem přenést své údaje jinému správci, získat od Zámeckého návrší p. o. osobní údaje, jejichž zpracování je provedeno automatizovanými prostředky, a předat je jinému správci osobních údajů (článek 20 GDPR); - vznést námitku proti zpracování osobních údajů pro účely přímého marketingu; pokud námitku vznese, nebudou už údaje pro tyto účely zpracovávány (článek 21 GDPR). Subjekt údajů si je vědom, že poskytnutí souhlasu se zpracováním Údajů pro účely uvedené v bodě 2 tohoto dokumentu je dobrovolné a není podmínkou uzavření smluvního vztahu s organizací Zámecké návrší p. o. Subjekt údajů rovněž může kontaktovat pověřence pro ochranu osobních údajů Zámeckého návrší p. o. Ing. Klára Hudečková, a to elektronicky na adresu poverenec@litomysl.cz, nebo písemně na adresu: Bří Šťastných 1000, 570 01 Litomyšl.


Odebírejte novinky z návrší

Vyplňte svůj e-mail a my se postaráme, abyste o chystaných akcích, výstavách, koncertech nebo festivalech věděli jako první.

Sledujte nás na sítích!

Spravujeme sice historické památky, ale zprávy nepíšeme brkem u svíček. To nejzajímavější pro vás ťukáme do statusů a sdílíme online. Mrkněte!


SOUHLAS SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ PRO MARKETINGOVÉ ÚČELY Subjekt údajů uděluje organizaci Zámecké návrší p. o., se sídlem Jiráskova 133, Litomyšl PSČ 570 01, IČO: 712 94 058, zapsané Krajským soudem v Hradci Králové, spisová značka Pr 1251, emailový kontakt: info@zamecke-navrsi.cz (dále jen „Správce”), souhlas se zpracováním svých osobních údajů, a to za níže uvedených podmínek: 1. Osobní údaje a citlivé osobní údaje, které budou zpracovány: - Titul, jméno a příjmení, emailová adresa, telefonický kontakt. 2. Účelem zpracování osobních údajů je přímý marketing, přičemž tento účel zahrnuje zejména: - zasílání vybraných obchodních sdělení s nabídkou služeb správce, a to všemi prostředky včetně užití elektronických prostředků komunikace ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti (v platném znění); - zasílání pozvánek na odborné semináře, školení, veletrhy nebo veřejné akce, - zasílání neadresných obchodních sdělení, - provádění průzkumu a vyhodnocení trhu, - zařazení do marketingové databáze pro profilování a přímý marketing, - provádění segmentace (profilování) za účelem cílení marketingu dle konkrétních potřeb subjektu, například volby obchodních sdělení s ohledem na účast na aktivitách správce, zjištěné preference, věk a další informace zjištěné od subjektu. Uvedený souhlas subjekt údajů uděluje dobrovolně a s vědomím, že takto poskytnutý souhlas se zpracováním osobních údajů může kdykoliv odvolat, a to buďto písemným sdělením nebo prostřednictvím webových stránek Zámeckého návrší p. o. (Odběr výše uvedených informací je možné kdykoliv zrušit kliknutím na příslušný odkaz v patičce zprávy, nebo zasláním žádosti na adresu info@zamecke-navrsi.cz). 3. Doba zpracování osobních údajů je 2 roky od udělení souhlasu, případně do odvolání Vašeho souhlasu. Obchodní sdělení elektronickými prostředky jsou zasílány, jen pokud nedojte z Vaší strany k jejich odmítnutí. Osobní údaje nemohou být poskytnuty následujícím třetím osobám. Správce je oprávněn použít osobní údaje pouze v souladu s výše uvedeným účelem. Výše uvedený Správce je dále oprávněn poskytnout osobní údaje pouze subjektům spolupracujícím se správcem na dosažení primárního účelu, pro který je udělen tento souhlas. S takovými subjekty se Správce zavazuje uzavřít smlouvu obsahující stejné podmínky pro zpracování mých osobních údajů. Zpracování bude probíhat v souladu s příslušnými právními normami o ochraně osobních údajů, zejména s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) a adaptačního zákona, z. č. 110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů, v platném znění. Subjekt údajů prohlašuje, že byl Správcem řádně poučen o zpracování a ochraně osobních údajů, že výše uvedené osobní údaje jsou přesné a pravdivé a jsou Správci poskytovány dobrovolně. Subjekt údajů dále prohlašuje, že si je vědom všech svých práv podle GDPR: - být na požádání informován o tom, jaké osobní údaje o jeho osobě Zámecké návrší p. o. zpracovává, pro jaký účel, o povaze případného automatizovaného zpracování a o příjemcích údajů (článek 15 GDPR); - ¬v případě, že subjekt údajů zjistí nebo se domnívá, že Zámecké návrší p. o. provádí zpracování osobních údajů, které je v rozporu s ochranou jeho soukromého a osobního života nebo v rozporu s GDPR, zejména jsou-li osobní údaje nepřesné s ohledem na účel jejich zpracování, požádat Zámecké návrší p. o. o vysvětlení a/nebo požadovat odstranění takto vzniklého stavu, zejména se může jednat o opravu (článek 16 GDPR) nebo výmaz (článek 17 GDPR), popřípadě omezení zpracování osobních údajů (článek 18 GDPR), případně podat stížnost u dozorového orgánu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů; - v případě, že subjekt údajů má zájem přenést své údaje jinému správci, získat od Zámeckého návrší p. o. osobní údaje, jejichž zpracování je provedeno automatizovanými prostředky, a předat je jinému správci osobních údajů (článek 20 GDPR); - vznést námitku proti zpracování osobních údajů pro účely přímého marketingu; pokud námitku vznese, nebudou už údaje pro tyto účely zpracovávány (článek 21 GDPR). Subjekt údajů si je vědom, že poskytnutí souhlasu se zpracováním Údajů pro účely uvedené v bodě 2 tohoto dokumentu je dobrovolné a není podmínkou uzavření smluvního vztahu s organizací Zámecké návrší p. o. Subjekt údajů rovněž může kontaktovat pověřence pro ochranu osobních údajů Zámeckého návrší p. o. Ing. Klára Hudečková, a to elektronicky na adresu poverenec@litomysl.cz, nebo písemně na adresu: Bří Šťastných 1000, 570 01 Litomyšl.